Достапни линкови

Русија против намалувањето на делегациите во НАТО


Рускиот заменик министер за надворешни работи Алексеј Мешков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Алексеј Мешков изјави дека одлуката на НАТО да го намали бројот на руски претставници во организацијата „потсетува на духот од студената војна“. НАТО претходно соопшти дека на делегациите на земјите членки ќе им биде дозволено да имаат максимум по 30 претставници. Русија наводно е единствената земја чија делегација има 50 претставници. Според Алијансата, новите ограничувања се практична мерка, која не е насочена против Русија.

XS
SM
MD
LG