Достапни линкови

Инаугуриран узбекистанскиот претседател Каримов


Инаугурацијата на Ислам Каримов.

Узбекистанскиот претседател Ислам Каримов денеска положи свечена заклетва на функцијата. Инаугурацијата се одржа во Парламентот во присуство на претседателот на Уставниот суд, министри и странски дипломати. 77 годишниот Каримов го освои четвртиот мандат на изборите со добиени повеќе од 90 проценти од гласовите. Каримов беше избран за претседател и покрај уставните одредби кои налагаат дека една личност не може да има повеќе од два мандати на функцијата.

XS
SM
MD
LG