Достапни линкови

Убиени 5 лица во напад на обвинителство во Авганистан


Нападот врз канцеларијата на регионалниот обвинител во градот Мазар е Шариф во Авганистан.

Во Авганистан вооружени напаѓачи упаднале во канцеларијата на регионалниот обвинител во градот Мазар е Шариф. Полицијата соопшти дека тројцата напаѓачи отвориле оган кон безбедносните сили, при што најмалку 5 луѓе загинале, а 55 биле повредени. Меѓу повредените има полицајци, обвинители и вработени во судот. Талибанците ја преземаа одговорноста за нападот.

XS
SM
MD
LG