Достапни линкови

Јахјага-ЕУ заедничка агенда на Косово и Македонија


Косовската претседателка Атифете Јахјага

Косовската претседателка Атифете Јахјага изјави дека односите меѓу Македонија и Косово се исклучително добри и дека двете земји работат за иста агенда, влез во Европската Унија. Јахјага во интервју за ТВ Арт Тетово, порача дека двете земји имаат што да научат една од друга разменувајќи меѓусебни искуства. Таа не сакаше да ја коментира изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за обединување на Албанија и Косово и реакциите од Белград и Брисел.

XS
SM
MD
LG