Достапни линкови

ИД ослободи над 200 језиди во Ирак


Една од заложничките од малцинската заедница Језиди по ослободувањето.

Милитантите на Исламската држава ослободија повеќе од 200 припадници на малцинската група језиди кои беа во заложништво со месеци. Најголем дел од нив се жени, деца и повозрасни лица кои се вратија во нивните домови во градот Киркук. Милитантите на Исламската држава киднапираа илјадници језиди откако ја преземаа контролата врз градот Сињар и околните реони во август 2014.

XS
SM
MD
LG