Достапни линкови

Вучиќ-Добро е што ЕУ регираше за изјавата на Рама


Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека е добро што ЕУ реагираше на изјавата на албанскиот премиер, Еди Рама, за можно обединување на Косово и Албанија. Но, според него, Унијата „тоа го направила срамежливо“. Тој додаде дека е крајно време е да се престане со прекројување на границите на Балканот. Вучиќ порача дека земјата и натаму ќе бара добри односи со Албанија и ќе инсистира на тоа, но во секој момент јасно ќе им стават до знаење што е тоа што може, а што е тоа што не може да пројде на Балканот.

XS
SM
MD
LG