Достапни линкови

САД со поголема поддршка за коалицијата која се бори во Јемен


Заменик државниот секретар на САД, Ентони Блинкен.

САД ја зголемија испораката на оружје и друг вид на поддршка за коалицијата предводена од Саудиска Арабија која се бори против шиитските бунтовници во Јемен. Заменик државниот секретар Ентони Блинкен изјави дека Саудиска Арабија испраќа силна порака до бунтовниците и нивните сојузници дека не може да го преземат Јемен на сила. Блинкен по средбата со јеменскиот министер за одбрана Мохамед бин Саламан во Ријад порача дека поради таквите напори на коалицијата тие се решиле да ја зголемат помошта.

XS
SM
MD
LG