Достапни линкови

Ослободени уште 62 офицери во Турција


Последните 62 офицери кои беа уапсени за наводен заговор во 2003 година за соборување од власт на тогашниот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска беа ослободени од турскиот суд. Адвокат на одбраната соопшти дека електронските докази не биле прифатливи за обвинителот. Во 2012 година друг суд ги осуди офицерите, но Уставниот суд минатата година нареди повторување на процесот.

XS
SM
MD
LG