Достапни линкови

Обама и Кастро ќе се сретнат оваа недела


Раул Кастро

Претседателите на Соединетите држави и на Куба Барак Обама и Раул Кастро имаат историска можност да се состанат на Американскиот самит што в петок почнува во Панама, изјави претставник на Белата куќа. Обама и Кастро ќе бидат меѓу 34 претседатели на самитот кој е особено значаен по историското соопштение од 17 декември минатата година за дипломатско приближување меѓу Вашингтон и Хавана по половина век тензии за време на Студената војна.

XS
SM
MD
LG