Достапни линкови

Во Будимпешта министерски состанок за „Турски тек“


Будимпешта

Министрите за надворешни работи на Унгарија, Македонија, Србија, Грција, како и турскиот министер за Европска унија денеска во Будимпешта ќе разговараат за можното учество во проектот „Турски тек“. Станува збор за проект на руски „Газпром“ за пренос на гас преку Црно Море до Турција, а од таму до границата со Грција, по што преку Грција, Македонија и Србија би продолжил кон другите европски земји. Русија во минатиот декември соопшти дека се откажува од проектот „Јужен тек“ поради несогласувањето од Европската унија.

XS
SM
MD
LG