Достапни линкови

Нападната црква во Сирија


Сириските медиуми јавија дека милитантите на Исламската држава нападнале 80 години стара црква, во североисточната покраина Хасака. Според медиумите, милитантите поставиле експлозив во црквата во саботата вечер, која се наоѓа во селото Тел Насри, каде христијаните и курдската милитија се бори со Исламската држава. Се уште нема информации за жртви во нападот.

XS
SM
MD
LG