Достапни линкови

Во Грција судири околу експлоатација на злато


Стотина поборници и противници на експлоатацијата на злато во северна Грција се степале на Халкидик и покрај напорите на полицијата да ги раздвои. Според грчките медиуми, до судирите дошло кај рудникот за злато Скуриес со кој управува канадската корпорација Елдорадо Голд од Ванкувер. Во судирите учествувале 2 илјади поборници на експлоатацијата на златото и неколку стотици противници кои се жалат дека тоа ќе се одрази врз животната средина и туризмот во регионот.

XS
SM
MD
LG