Достапни линкови

Ирак:шиитските сили го напуштаат Тикрит


Шиитските паравоени сили почнаа да го напуштаат градот Тикрит поради широко распространетите грабежи.Ирачките безбедносни сили, поддржани од шиитските сили ја вратија контролата врз родниот град на Садам Хусеин, на 1 април, по повеќе месечната борбата против Исламската држава. По победата пријавени се случаи на грабежи од домовите, а бандите исто така изгореле стотици куќи. Војниците се обидуваат да ги деактивираат имповизираните екслозивни направи низ градот за да овозможат враќање на жителите.

XS
SM
MD
LG