Достапни линкови

Лавров за примена на договорот за прекин на огнот во УкраинаРускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров предложи двете страни во конфликтот во Украина да го повлечат оружјето од по 100 мм калибри од линијата на контакти, како начин за зголемување на довербата, по прекинот на огнот во февруари. Лавров го кажа ова во главниот град на Словачка, Братислава, каде присуствуваше на прославите во чест на 70-годишнината од ослободувањето на Братислава од Црвената армија во Втората светска војна. Лавров рече дека е потребна примена на договорот за прекин на огнот меѓу украинската влада војници и про-руските борци во источниот дел на Украина.

XS
SM
MD
LG