Достапни линкови

Во лизгање на земјиште во Таџикистан загинаа 10 луѓе


Во лизгање на земјиштето во главниот град на Таџикистан, Душанбе загинаа најмалку 10 лица. Комитетот за вонредни ситуации соопшти дека трагедијата се случила во реонот Фаизабад, на околу 50 километри оддалеченост од градот. Десетици жители на селото Јакабеди биле заробени во нивните домови и затрупани со кал. На почетокот на февруари годинава од големите врнежи од снег во Таџикистан загинаа неколку лица.

XS
SM
MD
LG