Достапни линкови

Пакистан ја поддржува Саудиска Арабија за Јемен


Пакистанскиот премиер Мухамед Наваз Шариф

Пакистанскиот премиер Мухамед Наваз Шариф изрази загриженост за соборувањето на власта во Јемен и изјави дека ќе застане зад коалицијата предводена од Саудиска Арабија, која се бори против шиитските бунтовници во земјата. Тој зборуваше за време на посетата на турскиот главен град Анкара каде претседаваше со состанокот за Јемен. Според соопштението издадено по средбата, секое прекршување на територијалниот интегритет на Саудиска Арабија ќе предизвика силен одговор од Пакистан.

XS
SM
MD
LG