Достапни линкови

Турција загрижена за ситуацијата на Татарите на Крим


Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу како неприфатлива ја опиша ситуацијата во украинскиот полуостров Крим, кој е под анексија на Русија од март 2014. Според него, жителите на Крим, посебно Татарите кои го говорат турскиот јазик се обесправени.

Тој порача дека Турција преку наскоро ќе испрати неформална мисија ќе го набљудува прекршувањето на човековите права на Крим. Коментарите доаѓаат откако САД ја осудија руската окупација на властите кои затворија неколку медиуми на Крим на татарски јазик.

XS
SM
MD
LG