Достапни линкови

Ирачките сили ја преземаат контролата врз Тикрит


Ирачките власти соопштија дека безбедносните сили се борат против милитантите на Исламската држава за да ја преземат контролата врз преостанатите делови од градот Тикрит, кој се наоѓа северно од Багдад. Министерот за внатрешни работи Мухамед Салим ал Хабан изјави дека поголемиот дел од Тикрит е ослободен и оти очекува да биде воспоставена целосна контрола врз градот во наредните часови.

XS
SM
MD
LG