Достапни линкови

Почина најстарата жена во светот


Мисао Окава

Најстарата жена во светот Мисао Окава почина денеска во Јапонија само еден месец откако го прослави нејзиниот 117 роденден. Таа беше една од малкуте живи луѓе кои се родени во 19 век. Кога наполни 114 години Окава и официјално од Гинис беше прогласена за најстариот човек на светот. Јапонците се познати по нивната долговечност. Сега најстар човек на светот исто така е од Јапонија, 112 годишниот Сакари Момои.

XS
SM
MD
LG