Достапни линкови

Грција не се согласува со санкциите против Русија


грчкиот премиер Алексис Ципрас

Новата грчка влада не се согласува со санкциите против Русија и сака да ги продлабочи трговски врски со неа. Ова го изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас пред посетата на Москва закажана за идната недела. „Не се согласуваме со санкциите и веруваме дека тоа е пат кој не води никаде. Мислам дека се потребни дијалог и дипломатија“, изјави Ципрас во интервју за руската новинска агенција Тасс. Алексис Ципрас во Москва ќе има средба со рускиот претседател Владимир Путин.

XS
SM
MD
LG