Достапни линкови

Србија против формирање војска на Косово


Српскиот потпретседател и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ.

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави денеска дека неговата земја е заинтересирана за мир и стабилност на Косово, но е против формирањето војска и за таа тема би требало да се разговара на ниво на Советот за безбедност на ОН. Според него, формирањето војска на Косово може да има одредени последици врз безбедноста во регионот, затоа што кога се прекинала војната било предвидено во земјата единствените вооружени сили да бидат меѓународните сили.

XS
SM
MD
LG