Достапни линкови

Пентагон за заеднички воени сили со Арапската лига


Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер го поддржа планот на сунитските лидери во Арапската лига за формирање заеднички воени сили против екстремистичките сунити во Исламската држава и против Хути бунтовниците во Јемен кои се поддржани од Иран. Во наредниот месец се очекува да бидат договорени деталите за тоа како би функционирале овие сили по што за неколку месеци би требало да биде презентиран конечниот предлог за нивно формирање.

XS
SM
MD
LG