Достапни линкови

Ирачка копнена офанзива врз Тикрит


Ирачките безбедносни сили со воздушна поддршка од Соединетите држави, ја продолжуваат битката против милитантите на Исламската држава во Тикрит. Сепак, локални официјални лица предупредија дека повторното преземање на овој роден град на екс диктаторот Садам Хусеин нема да оди лесно. Се прецизира дека тоа било поради тоа што голем дел од градот бил миниран.

XS
SM
MD
LG