Достапни линкови

Ново видео на ИД со обезглавување шиити


Милитантите на Исламската држава објавија ново видео на кое се гледа како обезглавуваат осум мажи за кои се наведува дека биле шиитски муслимани. Прецизирано е дека егзекуциите што биле подготвени од малолетни деца биле извршени во централната сириска покраина Хама. Милитантите на Исламската држава на сличен начин убиле стотина луѓе откако во минатата година зазедоа големи територии во Сирија и Ирак.

XS
SM
MD
LG