Достапни линкови

Укинато предупредувањето за цунами на Тихиот Океан


Предупредувањето за можно „опасно цунами“ меѓу Папуа Нова Гвинеја и Соломонските острови на Тихиот Океан било повлечено откако претходно беше издадено по силниот земјотрес во близина на североисточниот брег на Папуа Нова Гвинеја. Земјотресот бил со сила со 7,7 степени што може да предизвика бранови од над три метри во радиус од илјада километри. Неколку часа по земјотресот биле забележани бранови од половина метар.

XS
SM
MD
LG