Достапни линкови

Преговорите за иранската нуклеарна програма во ќор-сокак


Иран и шесте светски сили ги испитуваат можните компромиси на разговорите за иранската нуклеарна програма во Швајцарија со цел излез од ќор-сокакот. Високи дипломати од Иран, Франција, Германија и САД во Лозана се обидуваат да ги премостат разликите и да постигнат првичен договор за ограничување на иранската нуклеарна програма во замена за укинување на санкциите против Техеран до крајниот рок - 31 март. Западните земји се сомневаат дека Иран се обидува да произведе нуклеарно гориво, но Техеран негира и тврди дека нуклеарната програма е за цивилни цели.

XS
SM
MD
LG