Достапни линкови

Иран против вонредни нуклеарни инспекции


Иранските власти реагираа против барањето на шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано за ненадејни инспекции на нуклеарните постројки во Иран. Шесте светски сили и Иран до крајот на месецов треба да постигнат рамковен договор за ограничување на иранската нуклеарна програма во замена за олабавување на меѓународните санкции. Техеран демантира дека развива нуклеарно оружје и се согласува само на периодични контроли на постројките.

XS
SM
MD
LG