Достапни линкови

Лавров на разговори во Куба


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по разговорите во Хавана со кубанскиот претседател Раул Кастро повика на укинување на американското ембарго врз Куба. Неговата посета на Куба доаѓа по последното одмрзнување на односите меѓу Хавана и Вашингтон. Лавров изјави дека руските компании се заинтересирани да инвестираат во развојот на Куба. Хавана беше првата станица на Лавров на неговата турнеја по Латинска Америка при што ќе ги посети и Колумбија, Никарагва и Гватемала.

XS
SM
MD
LG