Достапни линкови

Кери и Зариф на разговори за иранската нуклеарна програма


Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф ќе се состане со американскиот државен секретар Џон Кери в четврток во швајцарскиот град Лозана на разговори за контроверзната нуклеарна програма на Техеран. Претставници на Иран и на шесте светски сили, Британија, Франција, Германија, Кина, Русија и Соединетите држави веќе неколку месеци се обидуваат да постигнат договор за запирање на иранската нуклеарна програма во замена за олабавување на меѓународните економски санкции.

XS
SM
MD
LG