Достапни линкови

Авганистанскиот претседател Гани во САД


Претседателот на Авганистан Ашраф Гани кој престојува во Соединетите држави треба да се сретне со претседателот Барак Обама и да има обраќање пред двата дома на Конгресот. Вчера во Кемп Дејвид во Мериленд авганистанската делегација предводена од Гани имаа целодневни разговори со американскиот државен секретар Џон Кери и со секретарот за одбрана Ештон Картер. Гани изјави дека одлуката за идното американско воено присуство во Авганистан би требало наскоро да ја донесе претседателот Обама.

XS
SM
MD
LG