Достапни линкови

Путин го одликуваше Лавров со медал за заслуги


Рускиот претседател Владимир Путин денеска му додели висок државен медал на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, за заслуги во неговата 10-годишна служба како највисок дипломат во земјата. Путин пред два дена го потпиша декретот, на 65-тиот роденден на Лавров, кој од 2004 година е министер за надворешни работи на Русија. Лавров кој е дипломат и поранешен амбасадор во Обединетите нации, стана прв човек на руската дипломатија во првиот мандат на Путин, потоа во времето кога претседател беше Дмитрија Медведев од 2008 – 2012 година и откако Путин повторно се врати во Кремљ. Русија се соочува со санкции и осуда од Западот поради преземањето на Крим и поддршката на проруските сепаратисти во источна Украина.

XS
SM
MD
LG