Достапни линкови

Авганистанскиот претседател во посета на Вашингтон


Авганистанскиот претседател Ашраф Гани се очекува денеска да пристигне во Вашингтон, во прва официјална посета по преземањето на функцијата. Гани патува со Главниот извршен директор, Абдула Абдула. Двајцата мажи дојдоа на власт во септември, како дел од поделбата на власта договор. Двајцата авганистански лидери треба да одржат разговори со американскиот претседател Барак Обама и државниот секретар Џон Кери, кој утре ќе им биде домаќин во Кемп Дејвид. Разговорите се очекува да се фокусираат на широк спектар на прашања, главно на прашања за безбедноста, вклучувајќи го темпото на повлекување на американските војници, економски развој, како и американската поддршка за процесот на помирување во Авганистан. Во текот на патувањето, Гани, исто така, ќе се обрати на заедничката сесија на Конгресот на САД. Посетата, исто така, вклучува средби и разговори во седиштето на Обединетите нации во Њујорк.

XS
SM
MD
LG