Достапни линкови

Десетици загинати во бамбашки напади на џамии во Јемен


Бамбаши самоубици нападнаа две џамии во главниот град на Јемен, Сана, убивајќи десетици луѓе за врме на денешната попладневна молитва. Напаѓачите таргетирале џамии кои ги користат шиитските муслимани на групата Хутхи, кои го контролираат поголемиот дел на северен Јемен, вклучително и Сана. Ројтерс цитираше безбедносни и здравствени пратстевници како велат дека 46 луѓе се вклучени, додека АФП објави дека загинати се најмалку 55 луѓе. Тие велат дека бомбата експлодирала внатре во џамијата Бадр во јужна Сана, додека другата бомба експлодирала во џамија во северна Сана.

XS
SM
MD
LG