Достапни линкови

Ципрас вети дека ќе достави список на реформи


Алексис Ципрас

Лидерите на Европската унија и грчкиот премиер Алексис Ципрас во текот на ноќта во Брисел разговараа за грчката должничка криза. Евролидерите соопштија дека Ципрас ветил оти во наредните денови ќе достави список на специфични реформи за подобрување на финансискиот баланс на Грција. Ципрас пак изјави дека по тричасовните разговори со лидерите на Германија, Франција и на институциите на Европската унија бил повеќе оптимист за надминување на разликите. Германскиот канцелар Ангела Меркел наведе дека не разговарале за одредени бројки. До средбата дојде на маргините на самитот на Европската унија.

XS
SM
MD
LG