Достапни линкови

ЕУ за поврзување на санкциите врз Русија со договорот од Минск


Доналд Туск

Европската унија реши јасно да ги поврзе нејзините економски санкции врз Русија со целосното спроведување на договорот од Минск за прекин на огнот во источна Украина. Тоа значи дека начелно било договорено санкциите да продолжат до крајот на оваа година. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека Брисел е подготвен да преземе дополнителни санкции доколку тоа биде потребно. Санкциите беа воведени во јули минатата година по уривањето на авионот на Малезија ерлајнс над источна Украина.

XS
SM
MD
LG