Достапни линкови

Протести на опозицијата во Албанија


Илир Мета

Под мотото „Мета оди си“, албанската опозиција од денеска, како што најави, почнува серија протести се до заминувањето на претседателот на парламентот Илир Мета. „Решени сме да ги оддалечиме криминалците од парламентот“, изјави координаторот на пратеничката група на Демократската партија Еди Палока. Во саботата опозицијата го одржа третиот антивладин протест на кој беше побарано заминување од власт на Илир Мета и на премиерот Еди Рама кои беа посочени како главни виновници за се потешката социјална положба на граѓаните.

XS
SM
MD
LG