Достапни линкови

Осум загинати во напад на музеј во Тунис


Осум луѓе се убиени во напад на музеј во гласвниот град на Тунис. Портпаролот на министерството за внатрешни работи соопшти дека еден од загинатите во денешниот напад е државјанин на Тунис, а за останатите жртви се вели дека се туристи. Државната телевизија објави дека најмалку седум туристи и еден Тунижанец се убиени во напад. Има и непотврдени извештаи дека неколку луѓе биле земени како заложници и дека двајца милитанти се кријат внатре во музејот, кој е опкружен од безбедносните сили. Не е познато кои се напаѓачите. Тунис во последните години се соочува со насилство од екстремистички групи, некои се поврзуваат и со групата на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG