Достапни линкови

Русија прославува една година од анексијата на Крим


Еднонеделната прослава по повод одбележувањето на годишнината од руската анексија на Крим, започна со специјална седница на Парламентот поддржан од Русија. На церемонијата која се прикажува на руската државна телевизија, хор ја пееше руската национална химна. Пратеникот Олег Белавенцев, им ја честиташе на пратеците на државниот Совет првата годишнина на враќањето на Крим во Русија. Тој го потврди тврдењето на Русија дека преземањето на контролата врз Крим е поради стравувањата на луѓето по соборувањето на украинскиот претседател Петро Порошенко во февруари 2014 година, по протестите кои Русија ги нарече како „пуч поддржан од САД.“

XS
SM
MD
LG