Достапни линкови

Русија ќе одржи воени вежби на Арктикот


Рускиот министер за одбрана соопшти дека претседателот Владимир Путин наредил Северната флота на руската морнарица и воздухопловните единици да бидат во полна борбена готовност, како дел од предвремените воени вежби на Арктикот. Државната телевизија РИА денеска го цитираше Сергеј Шоигу како вели дека Русија се соочува со нови закани за безбедноста, поради што е принудена да ја зајакне својата воена сила. Во воената вежба ќе бидат вклучени 40 илјади трупи, 41 бродови и 15 подморници.

XS
SM
MD
LG