Достапни линкови

Вануату уништен од циклонот Пем


Претседателот на Вануату изјави дека оваа островска држава на Пацификот е уништена од силен циклон и оти мора да почне одново. Болдвин Лонсдејл прецизира дека 90 насто од зградите во главниот град Порт Вила биле уништени од циклонот Пем. Властите наведуваат дека притоа најмалку осум луѓе загинале додека десетици други ранети. Лонсдејл додаде дека години на развој на неговата земјата биле загубени. Во Вануату кој се наоѓа на илјада и осумстотини километри од Австралија живеат 266 илјади луѓе на 65 острови и е една од најсиромашните земји на Пацификот. Претседателот Лонсдејл упати апел за помош до меѓународната заедница.

XS
SM
MD
LG