Достапни линкови

Украински активисти му подигнаа надгробна плоча на Путин


Ukraine – At rally in memory of Boris Nemtsov, Kyiv, 01Mar2015

Украински активисти од групата „Аутомајдан“ пред руската амбасада во Киев се исмеваа со рускиот претседател Владмир Путин со тоа што му подигнаа лажна надгробна плоча. Аутомајдан ја организираше анти-владината поворка на автомобили на протестите на плоштадот Мајдан во Киев, со кои протести про-рускиот претседател Виктор Јанукович беше симнат од власт во 2014 година.

На 15 март, околу десетина возила со украински и со знамиња на групата, застана пред зградата на амбасадата во југозападниот дел на главниот град на Украина. На плочата која ја поставија активистите, се наоѓа ликот на рускиот претседател но со мустаци како на Хитлер и со денешниот датум.

XS
SM
MD
LG