Достапни линкови

СЗО: над 10 илјади жртви на еболата


Над десет илјади луѓе починале од избувнувањето на епидемијата на ебола до крајот на минатата година, соопшти Светската здравствена организација. Во девет држави, главно од западна Африка, биле заразени над 24 илјади луѓе од кои десет илјади починале. Стручњаците предупредуваат дека во земјите погодени со ебола би можело да дојде и до појава на други видови епидемии, особено кај децата.

XS
SM
MD
LG