Достапни линкови

Лидерот на ИД го прифатил заветот за лојалност од Боко Харам


Лидерот на милитантната група Исламска држава Абу Бакр ал Багдади го прифатил заветот за лојалност од исламските милитантите на групата Боко Харам од Западна Африка. Ова група има убиено и киднапирано илјадници луѓе за време на шест годишната кампања со цел создавање исламистичка дражва во северна Нигерија. Заветот за лојалност следуваше откако нигериската војска поддржана од сили на Чад и Нигер, покрена голема офанзива против Боко Харам.

XS
SM
MD
LG