Достапни линкови

Екипажот од вселенската станица Мир се врати на Земјата


Руската капсула Сојуз со двајца руски и еден американски астронаут се спушти во Казахстан откако триото мина скоро шест месеци во Меѓународната вселенска станица. Станува збор за Александар Самокутаев, Елена Серова и Бари Вилмор.Серова стана прва Русинка која престојуваше на Меѓународната станица. Со пристигнувањето на новиот екипаж, САД и Русија ќе го за двојно ќе го продолжат времето на престојот за да се види како човечкото тело реагира на подолг престој во Вселената.

XS
SM
MD
LG