Достапни линкови

НАТО ги започна воените вежби во Црното Море


Седум членки на НАТО денеска започнаа поморски воени вежби во Црното Море. Поморските сили за брза реакција се составени од команден брод на САД, крстосувач со водени проектили и бродови на шест други земји учеснички, како Турција, Романија, Бугарија, Канада, Германија и Италија. НАТО одржи серија на воени вежби во источна Европа цо цел делумно да го убеди членството за загриженоста за намерите на Русија по анектирањето на Крим во март 2014 година и потезите за поддршка на сепаратистите кои се борат против владините сили во Украина.

XS
SM
MD
LG