Достапни линкови

Обама и Туск ќе разговараат за Украина


претседателот на Европскиот совет Доналд Туск

Американскиот претседател Барак Обама денеска во Вашингтон ќе разговара со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, главно за решавање на кризата во Украина. Насилството во источниот дел на таа земја драстично се намали во изминативе две недели откако во минатиот месец во Минск беше постигнат договор за примирје. Шефовите на дипломатиите на Европската унија на состанокот во Рига се договорија да му дадат шанса на примирјето пред да почнат да дискутираат за дополнителни санкции против Русија за нејзината улога во украинската криза.

XS
SM
MD
LG