Достапни линкови

Пакистан:Училишта преименувани со имиња на жртвите од масакрот во Пешавар


Пакистан преименуваше 107 државни училишта во северозападниот регион откако во декември ученици во Пешавар беа убиени во напад на талибанските бунтовници. Во него загинаа 153 ученици, учители и училишен персонал. Преименуваните училшта ќе ги носат имињата на жртвите на масакрот. Пакистанските талибанци ја презедоа оговорноста за нападот наведувајќи дека тој бил одговор на воената операција на пакистанските безебедносни сили против бунтовниците во регионот северен Вазиристан.

XS
SM
MD
LG