Достапни линкови

Конфликтот во Украина на врвот на агендада на ЕУ во Рига


European Union Foreign Ministers meeting in Riga.

Конфликтот во Украина се очекува да доминира на агендата на состанокот на министрите за надворешни работи во главниот град на Литванија, Рига. Дводневните разговори кои започнаа денеска во услови на зголемена тензија врз поддршката на Москва на проруските сепаратисти во источна Украина и врз спроведувањето на кревкиот договор за прекин за огнот меѓу владините сили и бунтовниците.

Министерот за надворешни работи на Европската унија, Федерика Могерини рече дека доколку е неопходно ЕУ е подготвена да ги засили санкциите против Русија и сепаратистичките лидери, но имплемнтирањето на договорот од Минск потпишан на 12 февруари, „е начин да се оди напред“.

Германскиот Министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер изјави дека министрите за надворешни работи ќе дискутираат како да му помогнат на ОБСЕ да го мониторира имплементирањето на договорот на терен и дека треба да се направи повеќе договорот да функционира.

XS
SM
MD
LG