Достапни линкови

Милитантите на ИД со булдожери во античкиот град Нимруд


Нимруд

Ирачката влада соопшти дека милитантите на Исламската држава почнале со булдожер да ги расчистуваат остатоците од античкиот асириски град Нимруд во северен Ирак кој бил изграден пред 3 300 години. Уништувањето на Нимруд доаѓа на една недела откако милитантите на Исламската држава објавија видео на кое е прикажано како тие уништуваат бесценети асириски артефакти во музејот во Мосул.

XS
SM
MD
LG