Достапни линкови

Финска ја разгледува можноста за членство во НАТО


The Prime Minister of Finland Alexander Stubb.

Финскиот премиер Александер Стуб, денеска изјави дека Финска, која дели граница со Русија долга 1.300 километри, не треба да ја отфрли можноста во следните години да побара членство во НАТО. Финска е една од земјите на Балтикот која пријави упади на руски воен авион. Стуб, на заедничката прес-конференција со генералниот Секретар на Нато Јенс Столтенберг, рече дека смета оти е многу важно во текот на мандатот на следната влада, да не се исклучи можноста да се побара членство во НАТО. Во Финска ќе се одржат избори на 19 април. Стуб рече дека за членството во НАТО, Финска ќе побара јавна поддршка.

XS
SM
MD
LG